Extra Blog

Sidewiki nie je až také prevratné

Posted in 1 by sliackymartin on september 26, 2009

Google pred pár dňami predstavil svetu svoj nový projekt, nazvaný Sidewiki. Umožňuje komentovať články, či stránky aj keď sú komentáre napríklad zakázané. Nie, že by to nebolo zaujímavé, ale nie je to rozhodne nič prevratné. Možnosť takto “externe” niečo okomentovať už priniesli dávnejšie aj iné startupy. A možnosť komentovať nielen cez klasický komentár, tu bola odjakživa. Ak neviete ako to myslím, pokračujte v čítaní tohto článku.

Na Sidewiki mi prekáža aj to, že sa nedá používať ako bookmarklet. Pritom pár riadkov javascriptu by to hravo vyriešilo. Pritom, jeden z konkurentov Sidewiki, nazvaný Hookk ho má, takže ho môžete využívať bez ohľadu na to aký máte browser. V tomto Sidewiki nestačí konkurencii.

Na internete je ale už niekoľko dosť podobných služieb, ktoré robia v podstate to isté ako Sidewiki, za všetky spomeniem len pár. DotSpots – spustené len pred týždňom a fungujú ako Firefox doplnok. Fleck – takisto ako bookmarklet, minulý rok mal blízko k zániku. Našlo by sa ešte veľa príkladov, ale nejdem ich tu zbytočne spomínať (kto chce určite ich bude vedieť nájsť).

Možno poznáte ďalší projekt z dielne Google, je ním Notebook. Umožňuje písať si poznámky, ale obsahuje v sebe aj druhú funkciu – záložkovanie. Ak ste si to vyskúšali, určite mi dáte za pravdu, že Sidewiki je to isté, len verejne prístupné. No a do tretice všetko dobré, Google bookmarks, vedia robiť navlas to isté. To nám znovu potvrdzuje, že Sidewiki nie je nič prelomové a ohromujúce.

No a v poslednom rade – Ak sa nedá na stránke komentovať, mám plno ďalších možností ako k článku či stránke vyjadriť svoj názor. Napríklad napíšem autorovi mail, takto s ním môžem o danej téme aj debatovať dlhšie ako v komentároch. Ďalšia možnosť je, napísať na vašom blogu článok, ako reakciu na príspevok autora. Pár krát som to už urobil aj ja.

Z vyššie popisovaného sa teda dá usúdiť, že Sidewiki skutočne nie je vecou bez ktorej by ste nemohli zaspať alebo prežiť. Nesklamal ma, ale ani nezaujal…

A aký máte na Sidewiki názor Vy, moji čitatelia. Zaujal vás, alebo nie. Myslíte, že má nejakú budúcnosť? Vyjadrite svoj názor v komentároch!

RSS Zaujal ťa článok? Pridaj si ExtraBlog do svojej RSS čítačky!

Reklamy
Tagged with: , ,

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: