Extra Blog

Vyhľadávanie v reálnom čase

Posted in 1 by sliackymartin on júl 9, 2009

Vyhľadávanie v reálnom čase by mohlo už o pár rokov nahradiť to dnešné. Pýtate sa prečo by Google mal stratiť svoje dominantné postavenie medzi vyhľadávačmi? Odpoveď je jednoduchá, real time vyhľadávanie je aktuálnejšie, ukážeme si to na jednoduchom príklade. Michael Jackson zomrel, pár hodín po jeho úmrtí by ste na Google márne hľadali informácie a podrobnosti o tom. Real time ale ponúkne informácie zo zdrojov na ktorých sa správa ocitne takmer ihneď, v reálnom čase. Zrejme ste uhádli, že zdroje pre tento druh vyhľadávania budú sociálne siete, hlavne Twitter. Preto úspech takýchto projektov viacmenej záleží na samotnom Twitteri a spol. – nebudú tweety, nebudú výsledky hľadania. Možno budete namietať, že twitter má vlastné vyhľadávanie, to ale neumá tolľko možností ako služby ktoré budú predstavené.

OneRiot

Na OneRiot sa nič veľmi nedá vytknúť. Výsledky hľadania majú podobný vzhľad ako Google, nie sú ničím rušené. Na pravej strane sú zobrazené populárne výsledky, ktoré boli najviac zdieľané. Na výber máte aj či chcete hľadať len videá. Väčšina výsledkov je z Diggu a Twitteru, pod linkom je aj zobrazené meno užívateľa ktorý objavil link prvý, a kto všetko ho zdieľal alebo mu pridal hlas. K jednoduchšiemu používaniu sa dá stiahnuť aj toolbar pre Facebook a Myspace. OneRiot sa celkom osvedčil a nič s ním nepokazíte, nevie ale všetko…

Collecta

Je podľa mňa jedno z najzaujímavejších riešení. Umožňuje viac hľadaní naraz a tie si potom prepínate podobne ako v taboch v prehliadači. Výsledky sa zobrazujú v naozaj reálnom čase, ale ak chcete dá sa táto možnosť zastaviť. Okrem všetkých známych mikroblogovacích stránok hľadá aj vo WordPress.com blogoch. Vplýva na mňa aj menej rušivým dojmom ako OneRiot. Jedna z najlepších možností!

Scoopler

Vie to isté ako ostatný. Výsledky sú tentokrát zobrazené v dvoch stĺpcoch, jeden real time, druhý je pre najpopulárnejšie výsledky, tie sa dajú filtrovať na videá, linky a obrázky. V úplne prvom ľavom stĺpci sú ešte práve populárne hľadania. Scoopler je dobré riešenie a nesklame vás.

CrowdEye

Hľadá čisto len v Twitteri. Výsledky je možné filtrovať podľa času a sú rozdelené na tweety a linky. Pripojený je aj pekný graf ukazujúci počty tweetov podľa hodín. Crowdeye ničím neviniká ale všetko funguje, šedý priemer.

Almost.at

Amost.at mazaujal spomedzi všetkých najviac. Nie je prezentovaný ako vyhľadávač ale sleduje udalosti, mítingy či stretnutia, pomocou ľudí ktorý o nich píšu, na twitteri, či zanechávajú videá a fotky na Flickri alebo Youtube atď… Zvlášť sú zobrazené tweety, fotky a linky. Pri tweetoch je možné pridať ľudí ktorí sú na podujatí. Výsledky sa refreshnú každých 5 sekúnd a potom jem ožné prepínat ich, na časovej osi. Je to stále len beta, preto je tu len niekoľko podujatí, ale nejaké možte aj navrhnúť. Najlepšia služba ktorú som posledne videl.

Topsy

Topsy je zameraný na niečo iné, prostredníctvom tweetov hľadá na webe. Viac si prečítajte aj v samostatnom článku.

Týchto služieb je neúrekom a tak zrejme pripravím aj pokračovanie. Nenechajte si ho ujsť.

Myslíte že budúcnosť je vo vyhľadávaní v reálnom čase? Používate ho? viete ešte o podobných službách?

Reklamy
Tagged with: , ,

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: