Extra Blog

Ešte nemáte tumbleblog?

Posted in 1 by sliackymartin on máj 18, 2009

Načo by niekto mal písať siahodlhé články odnevidím do nevidím, keď niekedy stačí publikovať len malé každodenné postrehy. Napríklad zaujímavé fotky, skladby, odkazy na stránky, či krátke texty. Nie, nemyslím Twitter či iné mikroblogovacie služby, ani chat, ani klasické blogovanie. Odpoveď je tumbleblogovanie.V dnešnom poste si objasníme čo to vlastne tumbleblogy sú a hlavne služby ktoré na to možno použiť.

Posterous

Jednoduchšie to už snáď nejde. Máte k dispoícií jednoduchý textový editor a do toho píšete svoje príspevky. Ale ide to ešte jednoduchšie, mailom pošlete príspevok na post@nieco.posterous.com a zobrazí sa to na vašej adrese. Tá má tvar nieco.posterous.com. Je možné prispievať aj bez registrácie, to vám ale nedoporučujem, nemáte kontrolu nad vašimi príspevkami. Nevýhodu na Posterous vidím tú, že nijak nejde upraviť vzhľad  stránky. Ak ale hľadáte niečo jednoduché, plne postačí.

Tumblr

Podľa mňa jednoznačne najlepšie riešenie. Má plno funcií a skinov pre vašu stránku. Registrácia je hneď na hlavnej stránke, stačí zadať len 2 údaje. Poteší napríklad, možnosť vlastnej domény. K dispozícií je možnosť prispievať cez bookmarklet, iPhone, Dashboard widget pre Mac a samozrejme aj klasickou cestou. Počet tém pre tumbleblog je v súčasnosti okolo 100, ale nič vám nebráni vytvoriť si vlastnú. Tumbleblogy z tumblr ktoré odoberáte, sa vám potom zobrazia na vašej nástenke. Sú tu aj nástroje podobné Google Trends, ale sledujú len slová z Tumblr, alebo Radar – na mape sa zobrazia publikované posty.

Soup.io

Veľmi podobné Tumblr. Rozdiel je len v tom, že umožňuje vytvoriť aj lifestream, pridáte svoje účty z Del.icio.us, Last.fm, Flickru alebo RSS a budú sa zobrazovať vo vašom tumbleblogu. Takisto dobré riešenie

Máte aj vy tumbleblog? Viete ešte o nejakej inej službe? Komentujte!

Reklamy
Tagged with: ,

9 komentárov

Subscribe to comments with RSS.

 1. Martin Petrovič said, on máj 18, 2009 at 2:26 pm

  Je to zajímavé, ale myslím že twitter blog a ještě tohle už bych nezvládal. Každopádně si umím představit, kdo by to používal. Dávám do záložek.

 2. alian said, on máj 18, 2009 at 2:38 pm

  Soup.io som si oblubil, urcite odporucam – sluzba sa aktivne vyvija a pribudaju stale nove funkcie

 3. sliackymartin said, on máj 18, 2009 at 2:48 pm

  [1] To nezvládam ani ja, ale sú ľudia ktorý majú len tumbleblog, prípadne Twitter.

 4. filoss said, on jún 11, 2009 at 8:06 pm

  hoci aktívne netwítujem, mám dva blogy a facebook, takže by to bolo aj u mňa o držku :) každopádne o soup.io som už počul nejaké dobré veci… tumbleblogging je – zdá sa mi – skôr záležitosť tínedžerov, my starší a ješitnejší sa radi počúvame a píšeme dlhšie a na tradičných blogoch :)

 5. […] Tumbleblogy a lifestreamy – budúcnosť blogovania? In 1 on Júl 10, 2009 at 1:33 popoludnia Prestáva byť klasické blogovanie už zaujímavé, či staré? Niektorým áno, napríklad Stevovi Rubelovi, ktorý už prestal prispievať na svoj klasický blog. Nahradil ho svojím tumbleblogom na Posterous. (Viac o tumbleblogovaní si prečítajte v článku Ešte nemáte tumbleblog?) […]

 6. anon47 said, on júl 11, 2009 at 9:49 pm

  Nějak nevidím rozdíl mezi tímto a klasickým blogem. Prostě stačí místo dlouhých textů psát kratší příspěvky, každodenní postřehy, zajímavé fotky, skladby a odkazy. Klasický formát to umožňuje.

  Jestli mi ale něco uniká, rád se nechám poučit.

 7. sliackymartin said, on júl 12, 2009 at 2:28 pm

  [6] V podstate sa dá na tumbleblogovanie použiť akýkoľvek blogovací systém. Ale Tumblr, Soup.io, či Posterous majú špeciálne funkcie na to určené a je to s nimi omnoho ľahšie.

 8. anon47 said, on júl 12, 2009 at 3:34 pm

  Tak to potom jo. On by se dal klasický blog používat i na něco podobné twitterování, ale kdo by to dělal, že ano?

 9. sliackymartin said, on júl 12, 2009 at 3:53 pm

  [8] Dosť zaujímavý krok urobil Steve Rubel (vo svojej oblasti veľmi známe meno), zrušil svoj klasický blog a má len tumbleblog. Viac na jeho blogu http://www.micropersuasion.com/2009/06/so-long-blogging-hello-lifestreaming.html


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: